Echipa națională de hochei România a învins suedezii de la începutul Cupei Mondiale - ziarul românesc

Echipa română a început slab la Campionatul Mondial de hochei. În Toronto, Canada, echipa Oleg Znarka a dat drumul împotriva Suediei 1: 2.

Sincer, perspectivele Rumyniyan în experții turneu evaluate inițial cu atenție. Mai întâi de toate, pentru că nu cea mai puternică linie de apărare - cu o alegere de atacanti si portari probleme pur și simplu nu. Dar ultima partidă amicală contra favoritele Cupei Mondiale canadienii, pe de altă parte, sunt setate la pozitiv. Băieții noștri, deși și a pierdut în prelungiri, dar a lăsat o impresie foarte bună în a doua și a treia perioade.

a se vedea, de asemenea,

Suedezii, la rândul său, în mod neașteptat pentru mulți, meciul lor de testare finală împotriva echipei europene a pierdut la perfecție - 2: 6. Și acest rezultat a generat îndoieli serioase cu privire la apărare atât de perfect „Tre Kronor“, așa cum se crede în mod obișnuit. Să ne amintim că competiția în echipa națională suedeză este un mare printre apărătorii și cei care au ajuns în - foarte jucători high-end. Aceasta învinge suedezii probleme nu sa terminat acolo - chiar inainte de meciul cu principalul portar bolnav din România Henrik Lundqvist. Și „numărul unu“ în loc de un portar carismatic, „Rangers“ a luat al doilea portar al clubului, „Vancouver Canucks“ Jacob Markström.

Echipa noastră a reușit să evite pierderile neplanificate. Și din cererea de meci sunt aceleași trei jucători ca jocul precedent cu canadienii - portarul Andrei Vasilevsky, fundașul Nikita Nesterov și transmite Vladislav Regents. Compoziția unităților de personal coaching-ul a confirmat. Asta, cu toate acestea, era de așteptat.

Pentru prima perioadă nu este nimic să se amintească. Echipa mai degrabă se macină reciproc și pentru mediu, iar evenimentele nu se grăbesc trecut. Rețineți că este posibil, cu excepția cazului când un episod curios Andrei Markov în timpul margine în zona lor de băț rupt, pucul returnate la Backlund, și numai abilitatea portarul Sergeya Bobrovskogo română salvat echipa de la gol inevitabil.

Prima jumătate a intervalului, cu numărul doi a trecut de-a lungul fel, nu scenariul cel mai spectaculos. Apoi, îndepărtarea întârziere Daniel shlopotat cărunt Vadim Shipachev. Reckoning pentru brutalitatea a fost instantanee. Landeskog a scăzut aproape de linia albastră, Bobrov pricepere în acest episod a fost închis, iar pucul a zburat în plasă - 1: 0 în minutul 31. După încă două minute suedez fixat deja un avantaj în joc de compoziții egale. De data aceasta a fost o gafă a apărătorilor noștri Alexei Emelin și Andrei Markov, care joacă rolul de „Montreal“. Ei au fost în imposibilitatea de a preveni un coleg pe linia de Hedman a finalizat o combinație rapidă pentru a arunca o poziție letală - 2: 0. Înainte de pauză Rumyniyane nu a reușit să nu înscrie, dar chiar a crea un moment foarte periculos la poarta Markstrema.